fbpx

ЩО МОЖЕ СТАТИ НА ЗАВАДІ ПРОВЕДЕННЮ МІСЦЕВИХ ВИБОРІВ?

Карантин карантином, а місцеві вибори не за горами.

Цього разу їх мали б проводити за новим виборчим кодексом, про нього ми розповімо вам трохи пізніше. Чекає на виборців ще одна новація – голосувати можна буде за місцем фактичного проживання. Для цього слід подати заяву до відділку ведення реєстру виборців самостійно або за допомогою  електронного цифрового підпису.

Начальниця відділу адміністрування Державного реєстру виборців у Львівській області Зоряна Павлів наголошує: «Відділ ведення реєстру виборців розглядає таку заяву 15 днів і якщо виборець вказує ел-адресу, йому приходить повідомлення про те, які дії виконані відділом ведення  реєстру виборців».

Подати свою заяву можна з 1 липня. До неї виборець повинен додати паспорт та документ, який засвідчує його хоч тимчасове, але місце проживання.

Таким документом може бути договір оренди-найму, довідка про ведення підприємницької діяльності або ж документ, який засвідчує  право власності чи ваше перебування у родинних стосунках.

«Другий момент, який може бути, якщо виборець виконує соціальні послуги. Наприклад, здійснює догляд за неповносправною особою або яка має проблеми зі здоров’ям і він здійснює цей догляд і перебуває на обліку в центрі соціального захисту», – Зоряна Павлів, начальниця відділу адміністрування Державного реєстру виборців у Львівській області.

Торік на Львівщині  під час президентських виборів місце свого голосування змінило понад 20 тисяч осіб, тож у ЦВК  розраховують, що і в такий спосіб явка буде більшою.  Разом з тим, якщо спершу місцеві вибори грозилися зробити достроковими,  то тепер цей процес волевиявлення взагалі під загрозою. По-перше, все залежатиме від того, як розвиватиметься ситуація із поширенням коронавірусу. По-друге, набув чинності новий виборчий кодекс, а до нього ми не готові, бо ж не провели реформу децентралізації.

На це політологиня Олександра Чоловська зазначає: «Оскільки  ми бачимо станом на сьогодні реформа ще не завершена, відповідно, потрібно вносити багато змін у виборчий кодекс, тобто розглядається варіант, що вибори можуть бути проведені за старим законом.
Відповідно у нас немає норм і можливостей, на яку ми можемо послатися наприклад для того, щоб продовжити термін повноваження місцевих рад».

Деякі закордонні країни відтермінували свої вибори. В нас таке можливо лише за умови введення надзвичайного стану, зазначає Тарас Радь, аналітик громадянської мережі ОПОРА: «Але такий режим перенесе їх всього-на-всього на короткий час, на 30 днів, а далі треба пролонгувати цей режим, це тимчасове рішення не стане принциповим вирішенням проблеми».

У таких умовах важко вступати у передвиборчу гонитву і потенційним кандидатам на пост очільників міст, адже вони до кінця ще не знають, як все це відбуватиметься – переконана політологиня Олександра Чоловська.

«Влада вже повинна розуміти, яка ситуація із виборами, тому що сенсу розпочинати виборчу кампанію, витрачати на неї кошти, виділяти ці кошти, шукати людей в комісії що є дуже складно, тим більше в умовах карантину».

Тому поки вся країна «карантинить», одні кандидати в очікуванні прояснень, а ті, що вже при владі користуються становищем  та активно включаються в роботу, щоб використати цей час на свою електоральну користь.

Аналітик громадянської мережі ОПОРА Тарас Радь зазначає: «Взагалі за законодавством це не є порушенням, бо порушення діють лише в межах виборчого процесу, а він стартує 30 липня, а все, що до 30 липня є частиною звичайного політичного процесу, який відбувається в Україні. Безумовно, окремі потенційні учасників місцевих виборів почали свою де-факто кампанію».

Нагадаємо, місцеві вибори В Україні заплановано на останню неділю жовтня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *